ORGANIX, s.r.o., 10 rokov skúseností a napredovania

9. mája 2022

Meniace sa klimatické a pôdne podmienky nútia všetkých, nielen slovenských poľnohospodárov skúmať, vyhľadávať a riešiť nové spôsoby pestovania poľnohospodárskych plodín. Nie je to však vôbec jednoduché. Limitujúcimi faktormi, ktoré najvýraznejšie ovplyvňujú nielen kvantitu, ale aj kvalitu dopestovanej úrody, sú vlaha a vlastnosti pôdy. Vlahové pomery, bohužiaľ, ovplyvniť nevieme, ale kvalita pôdy a lepšie podmienky pre rast rastlín sa stali doménou spoločnosti ORGANIX, s.r.o.,Nitra.

Všetko sa to začína v pôde. Kvalitný mikrobiálny svet v pôde zlepšuje jej štruktúru, hospodárenie s vodou, zvyšuje príjem živín rastlinou cez koreňovú sústavu, eliminuje patogény – a to je prvý krok, ktorému sa v ORGANIX-e venujeme. U nás jar začína už na jeseň, kedy u našich zákazníkov upravujeme pôdu po zbere úrody. Úpravou máme na mysli hlavne rozklad pozberových zvyškov a potlačenie rozvoja pôdnych patógénov. Koncentrovaný mikrobiálny prípravok ECOSTERN, určený práve na toto použitie, je mimoriadne komlexný. Zlepšuje fyzikálne a agrochemické vlastnosti pôdy, zabraňuje degradácii a zvyšuje biologickú aktivitu pôdy. O to všetko sa postarajú mikroorganizmy v živej, aktívnej forme spolu s ich spórami a metabolitmi. Samotná aplikácia je veľmi jednoduchá, nakoľko je v tekutej forme. Komplexnosť pôdnych prípravkov spoločnosti ORGANIX je našim zákazníkom veľmi dobré známa. Preto stojí za to spomenúť ešte jeden veľmi zaujímavý produkt. Je ním GROUNDFIX – pôdne biologické hnojivo na mobilizáciu fosforu a draslíka z nerozpustných zlúčenín. Fixuje dusík a zvyšuje účinnosť MINERÁLNYCH hnojív, čo má priamy efekt na zníženie spotreby hnojív až o 20-30 % pri nezmenenej výške úrody. Mix baktérií podporuje rast a dobrý zdravotný stav rastliny. Groundfix sa aplikuje v jarnom období postrekovačom na povrch pôdy pred prípravami na sejbu alebo taktiež aplikáciou na oziminy a následným bránením prútovými bránami. Pokiaľ už máme porasty založené a pôdne aplikácie vykonané, môžeme sa venovať listovému hnojeniu, alebo listovej výžive. Firma ORGANIX sa v listovej výžive orientuje na rýchlo prijateľné mikro a makro prvky v kombinácii so stimulujúcimi zložkami ako sú aminokyseliny, humusové látky, polysacharidy a iné. V zásade stimulujú rast koreňov, rast nadzemných častí rastlín, preventívne kontrolujú zdravotný stav, sú významným zdrojom energie pre rastliny.

V jarnom období stimulujeme hlavne koreňovú sústavu, aby mala rastlina počas celej vegetácie predpoklad na dobré čerpanie živín z pôdy. Prípravok AGRIFUL je biostimulant s obsahom rastlinného extraktu bohatého na fulvokyseliny a ostatné organické látky. Prednosťou AGRIFUL-u je jeho rýchlosť pôsobenia a transportu živín v rastline. Pri nedostatočnom množstve vlahy a slabej koreňovej sústave je aplikácia Agrifulu veľmi dobrým pomocníkom dostať rastlinu do lepšej kondície (najmä tento rok).

Biostimulant so silným protistresovým a regeneračným účinkom je TECAMIN MAX. Veľmi dobre regeneruje poškodené pletivá, povzbudzuje vegetatívny rast a vývoj rastliny. Zlepšuje absorpčnú schopnosť prijatia pesticídov, čo je pri aplikáciách v tank-mixe veľmi dôležité. Rýchlo prístupný fosfor je v biostimulante TECAMIN FLOWER, ktorý je nevyhnutný na množstvo procesov v rastline, napr. sprístupnenie N pre rastlinu. TECAMIN FLOWER dopĺňa klúčové látky nevyhnutné pre kvitnutie a následné nasadzovanie plodov. Výťažok z morských rias pomáha prekonať stres z priebehu počasia. Významný prípravok pre kontrolu zdravotného stavu v portfóliu produktov je Controlphyt Cu. Meď je vo forme glukonátu meďnatého, ktorá je rýchlo vstrebateľná a účinne spevňuje bunkové steny rastlín. CONTROLPHYT Cu je hnojivom pre zdravé a silné rastliny.

Všetky aplikácie našich prípravkov, ich účinnosť vieme sledovať a overovať prostredníctvom satelitnej technológie, ktorá funguje na báze snímania infračerveného spektra chlorofilu (NDVI index). Tak aby farmár videl svoje vynaložene investície bezprostredne po ich vynaložení. Budúcnosť nás všetkých je v zdravých potravinách, vypestovaných v zdravej pôde, ktorú zanecháme budúcim generáciám.

Ing. Roman Šuráni
Ing. Eva Sabaková